LOKALIZACJA :

ul. Szpitalna 5, 78-320 Połczyn-Zdrój

Telemedycyna Pomerania

Telemedycyna w Euroregionie Pomerania – sieć Pomerania

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Krajów Związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) INTERREG IV A 2007 – 2013.

W projekcie uczestniczy 21 szpitali niemieckich i 11 polskich oraz dwie szczecińskie uczelnie: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie jest koordynatorem projektu po stronie polskiej. Ogólna wartość projektu to prawie 14 mln EUR, w tym ponad 7 mln EUR przeznaczono dla Polski.

Celem projektu jest utrzymanie wysokiego poziomu opieki medycznej na obszarze polsko-niemieckiego pogranicza, które charakteryzuje się słabym zaludnieniem, odpływem specjalistów i zmianami w strukturze demograficznej. Sieć telemedyczna, która ma połączyć szpitale pozwoli utrzymać wysoki poziom opieki medycznej w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii, przede wszystkim chorób nowotworowych, ale również wypadków oraz schorzeń serca czy udarów mózgu.

W regionach Pomorza Przedniego i północnej Brandenburgii po stronie niemieckiej oraz na Pomorzu Zachodnim po stronie polskiej może się to udać tylko wówczas, gdy wysoko specjalistyczne świadczenia medyczne będą oferowane w sieci łączącej specjalistów pracujących w większych ośrodkach ze wszystkimi szpitalami w terenie niezależnie od granic państwowych. Zakres projektu obejmuje rozbudowę transgranicznej sieci telemedycznej.

Zaproponowana koncepcja telemedycyny umożliwia utworzenie adekwatnej sieci transgranicznej o dwóch priorytetach: doskonalenia zawodowego lekarzy po obu stronach granicy i co za tym idzie poprawy opieki medycznej dla pacjentów poza dużymi ośrodkami miejskimi. Niezwykle trafnym mottem projektu jest: niech przemieszczają się dane, a nie pacjenci.

W ramach projektu zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie, które umożliwi konsultacje ekspertów przez Internet. Możliwe będzie również wykorzystanie łączy do wybranych zabiegów chirurgicznych.

Placówki z terenu Województwa Zachodniopomorskiego uczestniczące w projekcie to:

1. Zakład Patomorfologii oraz Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 2. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 3. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie. 4. Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. 5. Szpital Powiatowy w Barlinku. 6. Szpital Regionalny w Kołobrzegu. 7. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. 8. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczecińskim. 9. Szpital Wojewódzki w Koszalinie. 10. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 11. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach. 12. Przyjazny Szpital w Połczynie Zdroju. 13. Szpital Powiatowy w Białogardzie.

Po stronie niemieckiej z terenu Pomorza Przedniego w projekcie uczestniczą:

1. Klinika Diakonii AMEOS Pomorza Przedniego w Anklam. 2. Szpital Sana Rugia sp. z o.o. w Bergen. 3. Szpital Powiatowy w Desmin. 4. Klinika Uniwersytecka w Greifswaldzie. 5. Szpital DRK sp. z o.o. w Grimmen. 6. Klinika w Karlsburgu. 7. Klinika Hanzy w Stralsundzie sp. z o.o. (DAMP) 8. Klinika Diakonii AMEOS Pomorza Przedniego w Ueckermuende. 9. Szpital Powiatowy w Wolgast. 10. Klinika Bodden w Ribnitz-Damgarten sp. z o.o. 11. Szpital DRK Powiatu Mecklenburg-Strelitz. 12. Klinika im. Dietricha Bonhoeffera w Neubrandenburgu. 13. Szpital Powiatowy w Machin. 14. Szpital Powiatowy w Altentreptow. 15. GLG (Towarzystwo Ochrony Życia i Zdrowia) sp. z o.o. – szpitale: Klinika Barnim sp. z o.o. 16. GLG (Towarzystwo Ochrony Życia i Zdrowia) sp. z o.o. – szpital im. W. Forssmanna w Eberswalde. 17. Centrum Społeczno-Medyczne Uckermark, szpital w Angermuende. 18. Centrum Społeczno-Medyczne Uckermark, szpital w Prenzlau. 19. Szpital Sana w Templin. 20. Klinika ASKLEPIOS Uckermark sp. z o.o. w Schwedt. 21. Ewangelicko-ekumeniczny szpital i Centrum Kardiologiczne Brandenburgii w Bernau.

Do najważniejszych korzyści zewnętrznych z realizacji niniejszego projektu zaliczyć należy:

Korzyści społeczne

– Wzrost możliwości kształcenia praktycznego przez „samotnych” lekarzy specjalistów w szpitalach biorących udział w projekcie,
– Podniesienie jakości świadczonych usług medycznych dzięki wprowadzeniu rozwiązań telemedycznych,
– Podniesienie trafności diagnozy i skuteczności leczenia pacjentów.

Korzyści gospodarcze

– Skrócenie czasu i obniżenie kosztów leczenia,
– Szybszy powrót pacjentów do pracy. Korzyści środowiskowe,
– Zmniejszenie intensywności transportu.

Biuro projektu pn.: „Telemedycyna w Euroregionie Pomerania – sieć Pomerania” po stronie polskiej:

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin
Tel. +48 (91) 48 00 718; +48 (91) 48 00 719; Fax. +48 (91) 48 00 729

e-mail: fundusze@pum.edu.pl e-mail: szeda@pum.edu.pl e-mail: dutka@pum.edu.pl